LogoZC

LETNIČKYPredaj letničiek začína v apríli a pokračuje celé leto, až do konca prázdnin. Výroba letničiek na našej prevádzke má dlhoročnú tradíciu, sortiment je široký. Internetový predaj letničiek sme zrušili, platí iba osobný odber.


Muškáty

predaj muškátov

V ponuke sú ťahavé, aj kríčkové muškáty rôznych farieb.

Surfínie

surfínie

Klasické, veľkokveté alebo plnokveté surfínie rôznych farieb.

  

Petúnie

predaj petúnie

V ponuke sú kríčkové petúnie rôznych farieb.

Million Bells

Million Bells

Vytvorí kompaktné previsy obsypané tisíckami menších kvetov.

  

Verbena

verbena

Letnička verbena je nenáročná na stanovisko, zaujímavá bohatými súkvetiami a množstvom farebných variacií.

Letničky okrasné listom

okrasné listom

Tu sme pre Vás sústredili letničky, ktoré sú okrasné listom. Ich kvety sú len málo výrazné, niektoré vôbec nekvitnú.


BAKOPA(Sutera cordata) Farby: biela a iné

Obľúbená dekoratívna rastlina do hrantíkov a najmä závesných košíkov. Vyniká množstvom drobných kvetov a učesaným previsnutým habitusom. Biela Bakopa zostáva najpopulárnejšia, aj keď sa už objavujú iné farebné novinky (červená, ružová, fialová). Nové odrody sú veľkokveté (Big While), alebo plnokveté (Double White) Na príliš horúcom stanovišti prestane kvitnúť aj keď sa dostatočne polieva. Po prenesení na chladnejšie miesto rastlina znovu rozkvitne. Má rada stredne bohatú zálievku a pravidelné hnojenie.


FUKSIA(Fuchsia hybrida) Farby: široký sortiment, rôznej veľkosti kvetov

Tradičná známa rastlina s atraktívnymi kvetmi. Sortiment kvetov je obrovský. Kvety pripomínajú baletku s viacfarebnými sukničkami. Dobre využije miesta, kde sa nedarí slnkomilným druhom. Priame silné slnko jej páli listy a kvety. Dá sa pestovať v prirodzenom kríčkovitom tvare, alebo tvarovaná vo forme stromčeka. Substrát a hnojivo rovnaké ako na muškáty. Viacročná rastlina, prezimuje aj v byte, drevnatie.


GAZÁNIA(Gazania rigens) Farby: žltá, oranžová, červená

Vhodná je do nádob a záhonov. Má krásne veľké kvety ktoré sa na noc zatvárajú. Vyžaduje slnečné miesta, neznáša premokrenie. Rastlina znesie aj silnejšie nočné mrazy. Nie je raritou že gazánie kvitnú ešte na vianoce.


NETÝKAVKA walleriana a nová guinea(Impatiens walleriana) (Impatiens NG) Farby: široký sortiment

Má kríčkovitý vzrast, mierne prevísa cez okraj nádoby, rôzne druhy majú prázdne, alebo plné ružičkovité kvety. Vhodná do nádob a záhonov. Rastlina potrebuje pravidelnú zálievku a hnojenie. Neznáša silné premokrenie. Prudké slnko jej páli listy aj kvety.


SANVITÁLIA(Sanvitalia procumbens) Farba: žltá

Vytvára previsy pokryté drobnými sýtožltými kvetmi. Je habitusom podobná Bakope. Vyžaduje pravidelnú a výdatnú zálievku. Hnojiva dávame menej v porovnaní s množstvom vody, ktorú rastlina spotrebuje. Dobre sa jej darí na slnku aj v polotieni.


BEGÓNIA(Begonia semperflorens)
Farby: biela, ružová, červená (zelenolistá, hnedolistá)

Je to tradičná letnička vhodná na kobercové výsadby do voľnej pôdy a do nádob. Vytvára hustý nízky koberec, kvitne až do prvých mrazov. Najlepšie rastie na slnečnom mieste a je odolná proti krátkodobému suchu.


CHRYZANTÉMOVKA(Euryops chrysanthemoides) Farby: biela, červená, žltá

Je to nenáročná a vďačná rastlina. Jednoducho sa dá vyformovať na stromčekový tvar (v tejto forme najviac vynikne), ale pekne vyzerá aj v prirodzenom kríčkovitom tvare. Hodí sa do veľkých nádob a do voľnej pôdy. Vyžaduje výdatnú zálievku a hnojenie. Zanedbané hnojenie spôsobí, že rastlina prestane kvitnúť. Prihnojením sa opäť rozkvitne.


PLEKTRANT(Plectranthus coleoides) Farba: zeleno-biely (okrasný listom)

Svojim pestrým sfarbením obohatí výsadby. Veľmi rýchlo rastie, vytvára viac ako metrové previsy. Vyzerá veľmi dobre v kombinácii s muškátmi, previslými petúniami a mnohými ďalšími druhmi. Dobre znáša slnečný úpal a nemá veľké nároky na pestovanie.


HELICHRYSUM(Helichrysum petiolare) Farba: okrasná listom

Má sivoplstnaté listy, veľmi rýchlo rastie, strihaním zahusťuje je nenáročná. Môže byť na slnečnom mieste a znáša suchý vzduch, ale potrebná je bohatá zálievka. Používa sa do závesných košov, okenných debničiek, žardiniér a na záhon ako pôdopokryvná. Pekne oživí zmiešané kvetinové výsadby aj muškáty.


LOBELKA(Lobelia erinus) Farby: modrá, modrá s bielym očkom, zmes farieb

Nízka kobercová letnička, vhodná do nádob a záhonov. Dobre rastie na slnku aj v polotieni, nenáročná. Zálievka a hnojenie primerané.

zahradne@centrum.sk