NÁVODY K STROMKOM
...

Postup pri výsadbe ovocného stromčekaStromček dáme na 6 až 24 hodín do vody, aby sa mu osviežili korene. Najlepšie je ak stromček zasadíme až na druhý deň po zakúpení. Medzi tým si pripravíme podľa doleuvedeného postupu jamu.
Vyberieme vhodné stanovište. Najlepšie miesto na výsadbu stromkov je slnečné, ničím netienené miesto. Ak sadíme stromčeky do radov, vyššie stromy sadíme viac na sever a nižšie na juh, aby vysoké stromy netienili nízke.
Vykopeme jamu asi o 10 až 20 cm hlbšie pod korene. Aj šírka jamy by mala byť asi o 10 cm väčšia ako sú široké korene.
Vrchnú kvalitnejšiu vrstvu zeme dávame na jednu stranu a spodnú, nekvalitnú zem dáme na druhú.
Dno jamy posypeme hnojivom napríklad „Rokosan“, alebo klasickým NPK „Cererit“ a potom prekypríme.
Do vykopanej jamy najskôr zatlčieme kôl, až potom k nemu dávame stromček. Ak by sme najskôr zasadili stromček, potom by sme mu mohli pri zatĺkaní kola poškodiť korene.
Upravíme korene stromčeka tak, že skrátime zdravé korene asi 0,5 až 1 cm a poškodené, alebo suché korene zrežeme až do zdravého pletiva. Snažíme sa uchrániť tenučké vlásočnicové korienky ak sú tieto zdravé.
Stromček umiestnime zo severnej strany kola tak, aby určitý čas dňa bol jeho kmienok v tieni chránený pred vysúšajúcim slnečným žiarením.
Korene najskôr zasypávame vrchnou vrstvou zeme, ktorú môžeme ešte pred tým zmiešať s vyzretým kompostom. Do pripravených jám nedávame čerstvý maštaľný alebo slepačí hnoj!
Pri zahrabávaní koreňov občas stromkom potrasieme, aby sa zem dostala aj medzi korene. Korene v jame nenásilne rovnomerne rozprestrieme a usmerníme tak, aby konce nesmerovali nahor. Pôdu nohou utlačíme.
Po zahrabaní koreňov stromček poriadne polejeme vodou, minimálne 10 alebo 20 litrov vody postupne vylejeme do jamy.
Po vsiaknutí vody jamu dosypeme pôvodne spodnou menej kvalitnou zeminou. Pri jesennej výsadbe nahrnieme kopček zeminy ku kmieniku stromčeka. Takto ho ochránime pred zimnými mrazmi. Na jar zeminu okolo stromčeka odhrnieme a upravíme do tvaru misky na vodu. Miska by mala mať kapacitu aspoň na 10 litrov vody. Miesto zaočkovania musí na jar zostať nad zemou.
Nakoniec stromček priviažeme ku kolu nenásilne, aby sme ho nezlomili a primerane hrubým špagátom tak, aby sa nezarezával do stromčeka.
Pri jesennej výsadbe konáriky nestriháme, iba suché, poškodené alebo choré, ktoré dorovna zrežeme a zatrieme voskom, alebo latexovou farbou.
Na jar, alebo pri jarnej výsadbe ostriháme stromček do požadovaného tvaru.

Veľa pestovateľských úspechov Vám želá Záhradné centrum Preseľany

.

zahradne@centrum.sk